
- вівторок, 13 серпня 2024 р.
- Загальні новини
11 серпня 2024 року відійшов у вічність ректор Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича (2001-2005 рр.), Почесний професор університету, Голова Чернівецької обласної державної адміністрації (2005-2006 рр.), академік Академії наук вищої школи України, заслужений діяч науки і техніки України, багаторічний завідувач кафедри теоретичної фізики (1986-2022 рр.), доктор фізико-математичних наук, професор.
Народився Микола Васильович 5 січня 1945р. у селі Дністрівка Чернівецької області. Закінчивши школу із золотою медаллю у 1961 р. вступив на фізико-математичний факультет Чернівецького університету, але навчання довелося перервати для проходження військової строкової служби. У вересні 1967 р. він повернувся на IV курс вже фізичного факультету. Після закінчення університету у 1969 р. вступив до аспірантури при кафедрі теоретичної фізики.
У 1974 р. Микола Васильович захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних, а у 1987 р. в Інституті теоретичної фізики АН України (м. Київ) захистив докторську дисертацію. Наступного року здобув вчене звання професора.
З 1986 р. очолював кафедру теоретичної фізики, згодом перейменовану в теоретичної фізики та комп’ютерного моделювання, Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. З 1988 по 2001 рр. Микола Васильович обіймав посаду проректора з наукової роботи ЧНУ. Ректор – з жовтня 2001 р. до лютого 2005 р. Голова Чернівецької обласної державної адміністрації з лютого 2005 р. по травень 2006 р.
Микола Васильович підготував 20 кандидатів та 5 докторів фізико-математичних наук. Створив і очолив наукову школу теоретичної фізики, досягненням якої стала розробка послідовної квантовомеханічної теорії електронних станів у наноструктурах як основних елементах наноприладів інфрачервоного діапазону.
За тематикою наукової школи проф. М. В. Ткача його вихованці – доктори фізико-математичних наук, професори В. І. Бойчук, В. А. Головацький, В. М. Крамар, О. М. Маханець, Ю. О. Сеті загалом підготували 2-х докторів та 19 кандидатів фізико-математичних наук. З інших вихованців наукової школи 9 працювали або працюють у закладах вищої освіти України (у містах Київ, Чернівці, Івано-Франківськ, Житомир, Тернопіль, Дрогобич), 6 – у науково-дослідних та інших установах України, Канади, Німеччини, Польщі.
Проф. М. В. Ткач – автор і співавтор понад 400 наукових праць, з яких не менше 200 опубліковані у міжнародних виданнях. Результати наукової роботи проф. М. В. Ткач особисто і з колегами доповідав на численних міжнародних та всеукраїнських наукових конференціях. Неодноразово виступав як запрошений доповідач на пленарних та секційних засіданнях конференцій, які проводилися в Україні, Німеччині, Сполучених штатах Америки, Польщі, Румунії та інших країнах.
М. В. Ткач був науковим керівником понад 60 дипломних робіт фізиків-теоретиків (спеціалістів та магістрів), багато з яких були переможцями конкурсів студентських наукових робіт у ЧНУ ім. Ю. Федьковича. Частина з них у подальшому захистили кандидатські, докторські дисертації та PhD, працюючи в інститутах НАН України та в різних установах за кордоном (США, Європа).
Аспіранти, докторанти, які працювали під науковим керівництвом проф. М. В. Ткача, неодноразово ставали переможцями конференцій та конкурсів молодих науковців, отримували почесні дипломи, стипендії і премії для молодих учених.
Особисто та у співавторстві зі своїми учнями-колегами проф. М. В. Ткач підготував та опублікував 7 методичних розробок та 3 навчальні посібники. Ці праці стали вагомим внеском у розробку теоретичних методів дослідження спектрів квазічастинок та їх взаємодії й основою кількох нових спецкурсів з теоретичної фізики для студентів-магістрантів й аспірантів ЧНУ ім. Ю. Федьковича, а також для студентів кафедри теоретичної фізики Львівського національного університету ім. І. Франка, де у 2010–2012 рр. М. В. Ткач викладав як запрошений професор.
За більш як 50-річний період викладацької роботи прочитав понад 4000 лекцій з теоретичної фізики, провів таку ж кількість практичних, лабораторних та семінарських занять зі студентами. Успішно викладав основні професійні курси теоретичної фізики для студентів та аспірантів („Теоретична механіка”, „Електродинаміка”, „Квантова механіка”, „Термодинаміка і статистична фізика”, „Астрономія”; спеціальні курси: „Теорія екситонів”, „Теорія твердого тіла”, „Метод функцій ґріна в теорії твердого тіла”, „Метод діаграмної техніки Фейнмана в теорії функцій ґріна”, „Спектри квазічастинок у наногетеросистемах (квантових точках і дротах)”, „Теорія розсіювання” та ін.).
У 2009–2011 рр. очолював експертну раду з природничих та фізико-математичних наук Державної акредитаційної комісії України при МОНУ.
Входив до складу експертних груп:
– секції експертної ради Міністерства освіти і науки України з експертизи проєктів фундаментальних і прикладних досліджень та науково-технічних (експериментальних) розробок закладів вищої освіти та наукових установ, що належать до сфери управління МОН;
– секції експертної групи з питань проведення державної атестації закладів вищої освіти в частині провадження ними наукової (науково-технічної) діяльності.
М. В. Ткач запровадив і здійснював дослідження за загальною проблематикою „Квантова теорія електронного тунелювання крізь ізотропні та анізотропні резонансно-тунельні наноструктури квантових каскадних детекторів та лазерів інфрачервоного діапазону”. Був керівником 9 науково-дослідних держбюджетних проєктів та двох проєктів за міжнародними ґрантами.
Упродовж усього професійного життя проф. М. В. Ткач брав активну участь у науково-організаційній діяльності на громадських засадах:
– понад 30 років був членом науково-технічної ради (головою – з 1988 по 2001 р.) та членом Вченої ради (головою – з 2001 по 2005 р.) Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича;
– член вченої ради Інституту фізико-технічних та комп’ютерних наук Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича;
– постійний член Українського фізичного товариства (у 2013–2016 рр. – віце-президент Товариства).
За багаторічну сумлінну працю як ученого та організатора української освіти й науки у вищій школі України проф. М. В. Ткач має такі почесні відзнаки й звання:
– Заслужений діяч науки і техніки України. 03.10.2000 р., № 1175;
– Почесна Грамота Міністерства освіти і науки України – „за активну участь у розвитку національної освіти, впровадження сучасних методів навчання і виховання молоді”. № 85911;
– Грамота Верховної Ради України „За заслуги перед Українським народом”. 07.05.2010 р., № 294;
– Відзнака Чернівецького міського голови – „За особистий внесок у науково-технічний і соціально-культурний розвиток Буковини”. 05.01.2005 р.;
– Почесна відзнака Чернівецької обласної державної адміністрації та Чернівецької обласної ради „Буковина”. 04.01.2005 р.
– Почесна Грамота Чернівецької обласної державної адміністрації – „за багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм, активну участь у розбудові української державності на з нагоди 26-ї річниці проголошення незалежності України”;
– Ювілейна відзнака Чернівецької обласної державної адміністрації „100 років Буковинському Вічу”. 29.03.2018 р.;
– Почесна відзнака Чернівецької обласної державної адміністрації „На славу Буковини”. 08.01.2020 р.;
– Почесна відзнака Чернівецької обласної ради. „За заслуги перед Буковиною”. 03.01.2020 р.
– Стипендія Кабінету міністрів України за видатні заслуги у сфері вищої освіти.
Микола Васильович є почесним доктором Бельцького університету ім. А. Руссо (Республіка Молдова), Дрогобицького педагогічного університету ім. І. Франка та Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича.
За час керівництва університетом здійснив кілька фундаментальних справ:
– у 1990 р. створив і очолив на той час першу в університеті спеціалізовану раду із захисту докторських і кандидатських дисертацій зі спеціальностей „теоретична і математична фізика”, „фізика напівпровідників і діелектриків”, „оптика і спектроскопія”; був головою цієї ради в 1990 – 2005 рр. За весь період роботи в раді захищено понад 40 докторських і понад 200 кандидатських дисертацій;
– створені нові факультети: комп’ютерних наук, факультет образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, довузівської підготовки;
– відкрито навчально-консультативний центр у м. Новодністровську Чернівецької обл.;
– здійснені великі обсяги будівництва і капітального ремонту навчальних корпусів університету, завдяки чому більш як на 2000 м2 зросли корисні площі;
– розробив систему результативних заходів проти хабарництва (анонімне анкетування студентів);
– запровадив рейтингову оцінку роботи викладачів з метою об’єктивного диференційованого розподілу фонду заробітної плати;
– інтенсифікував міжнародну співпрацю університету (підписано або ж поновлено угоди про співпрацю з університеми Польщі – Варшавським, Жешувським, Яґеллонським, „Свєнтокшизькою Політехнікою”, Румунії – Сучавським та „Університетом Бабеш-Бояї” в м. Клуж-Напока, Молдови – Бельцьким ім. Алеку Руссо; започатковано зв’язки з Фондом ім. Йосефа, Марії і Зденки Главкових (Чехія).
На посаді голови Чернівецької обласної адміністрації зміцнив керівні кадри обласної та районної ланок, особливо – у сфері освіти й науки.